Gdzie można pojechać i co zobaczyć w Odessie? Wybraliśmy dla Was najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Odessy i nie marnować zastanawianie się co jeszcze.
„Południowa Palmyra” znana jest także poza granicami Ukrainy. To kolorowe miasto z błyskotliwym poczuciem humoru ma bogatą historię. Dlatego też czarnomorska „perła” znajdzie coś, co zaskoczy turystów./
Główne zabytki Odessy
Schody Potiomkinowskie. Jest to monumentalna budowla południowego miasta, wychwalana niegdyś przez Alexandra Greena i Marka Twaina, uważana za symbol miasta i główną atrakcję Odessy. Wycieczki do Odessy przybywają tam tłumnie. Konstrukcja wznosząca się jest jedną z najpiękniejszych schodów w Europie. Dziś kamienne schody należą do jednego z najpopularniejszych miejsc w Odessie, które zdecydowanie warto odwiedzić. Ciekawą atrakcją jest Dzień Sportu w Odessie, maraton wspinaczkowy na „szczyt” 192 schodów Potiomkinowskich. Taka rywalizacja sportowa odbywa się co roku. Opera Jeżeli zastanawiacie się gdzie można wybrać się wieczorem w Odessie, polecamy wizytę w Teatrze Opery i Baletu. To jedno z najbardziej znanych miejsc nie tylko w Odessie, ale także poza granicami kraju. Budynek wzniesiony w stylu wiedeńskiego baroku, prezentuje się luksusowo nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Miłośnicy rekreacji kulturalnej docenią jakość akustyki. Wycieczka do Odessy może być ciekawsze jeśli dołączysz do niej wizytę na wieczornym spektaklu w Odeskiej Operze, będzie to niezapomniany wieczór. Ciekawym miejscem dla turystów będzie także muzeum mieszczące się w Operze w Odessie. Jego ekspozycja pozwoli gościom miasta wchłonąć ducha opery odeskiej i dotknąć jej historii.
Ulica Deribasowska i Pomnik 12 krzeseł
Jeśli zapytasz przechodnia, co warto zwiedzić w Odessie, powie, że „południowa Palmyra” zaczyna się dokładnie od centralnej promenady. Ten deptak zachwyci Cię obecnością przytulnych restauracji i kawiarni, witryn sklepowych. Nawiasem mówiąc, jeden z nich „Pasaż” został zbudowany jeszcze w XIX wieku. Wycieczka do Odessy to okazja do zobaczenie tego wyjątkowego miejsca.
Wybrzeże – złote piaski i skały.
Kultowy zabytek Odessy, który jest wpisany w program każdej wycieczki to wybrzeże, rozłożony na stromym brzegu, wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Chociaż długość bulwaru wynosi zaledwie 500 metrów, skupia się tu słynny Pałac Woroncowa, Duma Miejska i różnorodne zabytki architektury (w szczególności książę de Richelieu „pozdrawia” gości miasta z cokołu.
Plac Grecki. Popularny wśród lokalnych mieszkańców i turystów teren rekreacyjny swoją nazwę zawdzięcza Grekom, którzy osiedlili się w Odessie pod patronatem cesarzowej Katarzyny II. Oprócz fontann i kwietników znajduje się tu jeden z najwyższych budynków w mieście – kompleks handlowy Atena.
Odeskie Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej
Nie wszyscy lubią chodzić po muzeach i dlatego nie każda wycieczka do Odessy ma w programie, ale dla tych którzy lubią tego typu rozrywki rekomendujemy. Odeskie Muzeum Sztuki Zachodniej w Wschodniej. Budynek, w którym mieści się muzeum, jest zabytkiem architektury Ukrainy, wybudowanym w połowie XIX wieku. Wnętrza pałacu zdobią sztukaterie, rzeźby i okucia z brązu. Zbiory muzealne pozwolą odwiedzającym zapoznać się ze specyfiką sztuki wschodniej, zachodnioeuropejskiej i sztuki starożytnej.
Katakumby odeskie
W mieście nad Morzem Czarnym znajdziesz także atrakcje zlokalizowane pod ziemią. Istnieją legendy o złowieszczych i tajemniczych katakumbach. Można dołączyć do wycieczki dziennej lub nocnej i zanurzyć się w „świat równoległy” o długości 2,5 tys. km. Jest wiele wycieczek tematycznych proponuje zwiedzanie katakumb, trasy są różne i długość zwiedzania zależy do wybranego pakietu. To podziemne miasto, które ma swoje tajemnicy oraz ciekawe historie. Wycieczki do katakumb są bardzo popularne.
Rynek Privoz, tam można kupić wszystko
Gdzie jechać do Odessy? Oczywiście – do Privoz! Wizyta na legendarnym rynku pozwoli jeszcze lepiej poczuć atmosferę i koloryt miasta. Uważa się, że można tu kupić wszystko. Odwiedzając Privoz, nie zapomnij się targować. Na Priwozie nie można jednak kupić takich emocji jakie zapewni nam jak Muzeum Koniaku. Koneserom wysokiej jakości alkoholi spodoba się muzeum koniaku w Szustowie. Odbywają się tu stałe wystawy, na których poznasz wiele niuansów sporządzania mocnego trunku. Możliwe są także degustacje tego wyjątkowego trunku.
Inne propozycje podczas wycieczki do Odessy
Jeśli jesteś prawdziwym molem książkowym, koniecznie odwiedź lokalne muzeum literatury. Wewnątrz znajdziesz 20 sal, z których każda reprezentuje określony okres artystyczny.
Co ciekawego miłośnicy sztuki i malarstwa mogą zobaczyć w Odessie? Odeska wystawa malarstwa, rzemiosła artystycznego i fotografii mistrzów ukraińskich i zagranicznych w Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej to obowiązkowy punkt zwiedzania dla turystów.
Tarasy widokowe Odessy. Ci, którzy chcą podziwiać piękno „Południowej Palmyry”, powinni udać się na jeden z tarasów widokowych miasta. Taras widokowy Stacji Morskiej pozwoli Ci obserwować piękno i wielkość kultowych budynków miasta: Latarni Morskiej Woroncowskiej, Opery. Na plaży Arcadia znajduje się taras widokowy.
Zabytki Odessy
Większość z nich zlokalizowana jest w centralnej części miasta. Podczas wycieczki do Odessy oprócz pomnika księcia z brązu, który jest pierwszym zabytkiem Odessy, warto tu obejrzeć: pomnik założycieli miasta, pomnik-hołd dla Odessów Ilfa i Pietrowa, zespół rzeźbiarski „Laokoon”. Nawiasem mówiąc, ten ostatni jest dokładną kopią artefaktu znajdującego się w Watykanie.
Parki Odessy. Najstarszy park miasta nazwany na cześć Szewczenko obfituje w zabytki: Mur Kwarantanny, pomnik poległych marynarzy, pomnik wzniesiony ku czci T.G. Szewczenko.
Jeśli przyjechałeś na wycieczkę do Odessy na wakacje z dziećmi, zdecydowanie powinieneś udać się do ogrodu botanicznego Odeskiego Uniwersytetu Narodowego, gdzie prezentowana jest ogromna liczba eksponatów z całego świata. Okolica jest nie mniej ciekawa niż samo miasto. Można podziwiać historyczną wielkość i piękno Biełgorodu-Dniestru, który jest jednym z najstarszych miast europejskich. Warto odwiedzić także wieś Szabo, która jest centrum odeskiego winiarstwa. Na jego terenie funkcjonuje muzeum, w którym można zapoznać się z procesem powstawania winiarstwa w regionie.