Medycyna i zdrowie

Rezonans magnetyczny

Ze względu na niepokojący stan zdrowia pacjenta często lekarze zlecają wykonanie rezonansu magnetycznego, czyli RM bądź MRI – z angielskiego magnetic resonance imaging. Czym jest zatem rezonans magnetyczny i kiedy należy go przeprowadzi?

Rezonans magnetyczny

Jest to jedna z dostępnych technik diagnostyki obrazowej, często wykorzystywana w szeroko pojętej medycynie. Technika taka przede wszystkim daje możliwość wykonania badania anatomicznych struktur organizmu, w sposób nieinwazyjny.  Metoda taka pozwala więc na przeprowadzenie badania tkanek miękkich, serca, mózgu, kości.

Działanie MRI polega, więc na pozyskaniu bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek ciała, wyłączając prześwietlanie i napromieniowanie. Rezonans magnetyczny polega zatem na silnym polu magnetycznym, falach radiowych i komputerze, aby możliwe było stworzenie obrazów ukazujących stany patologiczne, wszelkie urazy i stadium choroby.

Cały proces badania bazuje na ulokowaniu pacjenta wewnątrz dużego urządzenia, którego kształt przypomina ogromną tubę otwartą na obu końcach. Natomiast pole magnetyczne o silnym działaniu polega na oddziaływaniu na protony będące w tkankach. Z kolei, fale radiowe następnie wytwarzają sygnały, które odbiera odbiornik w skanerze. Proces ten, w etapie końcowym pozwala na stworzenie obrazu. Warto zaznaczyć, że badanie to nie jest bolesne, a pole elektromagnetyczne jest w pełni bezpieczne dla tkanek.

Do czego służy wykonanie rezonansu magnetycznego i jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny jest powszechną i preferowaną diagnostyką w celu rozpoznania ewentualnego stanu chorobowego oddziaływujące na różne części ciała. Najprościej rzecz ujmując, MRI ukazuje różnice pomiędzy zdrowymi i nieprawidłowymi tkankami, dzięki czemu możliwa jest szybka i trafna diagnoza choroby.

Czas trwania badania wynosi od 20 minut do 40 minut. Wyjątkiem będą rozległe obrazy całego ciała. Ważne jest, aby pacjent stosował się do ścisłych zaleceń lekarza, w przeciwnym razie obraz może być niewyraźny. Najczęściej, pacjent będzie musiał pozostać podczas badania w danej pozycji, w bezruchu. Niemniej jednak, w trakcie badania dynamicznego pacjent będzie proszony o wykonanie ruchów wskazanych przez lekarza. Ważne zaznaczenia jest fakt, że pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym, co bardzo rzutuje na komfort całego badania.

Co warto jeszcze wiedzieć o RMI?

Rezonans magnetyczny Łódź jest skuteczną diagnostyką, jednakże należy pamiętać, aby przed badaniem poinformować lekarza o ewentualnych problemach zdrowotnych, obawach, niedawnych operacjach, alergiach i ciąży. Pole magnetyczne dla ludzkiego organizmu jest bezpieczne, natomiast może powodować nieprawidłowe funkcjonowaniu urządzeń medycznych jak np. rozrusznik serca. Dlatego też, personel medyczny winien być poinformowany o wszelkich dodatkowych informacjach o pacjencie.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *