Turystyka i wypoczynek

Lwów – miasto stu wież i bogatej architektury, wycieczki do Lwowa dla koneserów

Lwów, miasto położone na zachodniej Ukrainie, zachwyca turystów bogactwem swojej architektury. Wieloetniczna historia miasta, sięgająca XIII wieku, odzwierciedla się w różnorodnych stylach architektonicznych, które można tu spotkać. Wycieczki do Lwowa to możliwość podziwiania wielowiekowego dziedzictwa architektonicznego tego miasta – od gotyckich katedr po secesyjne kamienice, Lwów oferuje prawdziwą ucztę dla miłośników architektury.

Początki i średniowiecze grodu.

Pierwsze wzmianki o Lwowie pochodzą z 1256 roku. W XIII i XIV wieku miasto rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy na szlaku łączącym Wschód z Zachodem. W programie wycieczki do Lwowa znajdują się pochodzące z tego okresu m.in. Katedra Łacińska, Kościół Dominikanów i Ratusz – wszystkie w stylu gotyckim.

Renesans i barok we Lwowie

W XVI i XVII wieku Lwów przeżywał okres rozkwitu. Do miasta przybywali liczni artyści i architekci z Włoch i Niemiec, co zaowocowało powstaniem wielu wspaniałych budowli w stylu renesansowym i barokowym. Do najważniejszych przykładów należą Kaplica Boimów, Kościół Jezuitów i Pałac Arcybiskupi.

Okres zaborów i secesja lwowska

Po rozbiorach Polski w 1772 roku Lwów znalazł się pod panowaniem austriackim. W XIX wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturowym i oświatowym. W tym czasie powstało wiele nowych budynków w stylu secesyjnym, m.in. Teatr Wielki, Hotel George i Kamienica Atlas.

Lwów XX wieku i współczesność

Po I wojnie światowej Lwów znalazł się w granicach Polski. W okresie międzywojennym miasto nadal się rozwijało i powstawały nowe budowle w stylu modernistycznym. Do najważniejszych przykładów należą Gmach Poczty Głównej, Dworzec Główny i Stadion Miejski. Po II wojnie światowej Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego. W czasach komunizmu wiele zabytków zostało zaniedbanych. Dopiero po upadku ZSRR rozpoczęto ich renowację. Obecnie Lwów jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Ukrainy. Wycieczki do Lwowa stały się bardzo popularne, miasto słynie z bogatej historii, pięknej architektury i wyjątkowej atmosfery.

Najważniejsze zabytki Lwowa:

  • Katedra Łacińska – gotycka katedra z XIV wieku, jeden z najważniejszych symboli Lwowa.
  • Kościół Dominikanów – gotycki kościół z XIII wieku, z bogatym barokowym wnętrzem.
  • Ratusz – gotycki ratusz z XIV wieku, z renesansową wieżą.
  • Kaplica Boimów – manierystyczna kaplica z XVII wieku, uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie.
  • Kościół Jezuitów – barokowy kościół z XVII wieku, z imponującą fasadą.
  • Pałac Arcybiskupi – barokowy pałac z XVII wieku, dawna siedziba arcybiskupów lwowskich.
  • Teatr Wielki – secesyjny teatr z XIX wieku, jeden z najpiękniejszych w Europie.
  • Hotel George – secesyjny hotel z XIX wieku, z bogato zdobioną fasadą.
  • Kamienica Atlas – secesyjna kamienica z XIX wieku, z rzeźbą Atlasa podtrzymującego balkon.
  • Gmach Poczty Głównej – modernistyczny budynek z XX wieku, z imponującą fasadą.
  • Dworzec Główny – modernistyczny dworzec kolejowy z XX wieku.

Lwów to miasto, które zachwyca architekturą na każdym kroku. Od gotyckich katedr po secesyjne kamienice, miasto oferuje bogactwo stylów i form. Spacer po Lwowie to prawdziwa podróż przez historię architektury. Wycieczka do Lwowa to niezapomniane przeżycie, warto na taki wyjazd zarezerwować kilka dni, bo jeden to zdecydowanie za mało.

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić to niezwykła nekropolia- Cmentarz Łyczakowski. Miejsce pamięci, miejsce gdzie znajdują się nagrobki będące działami sztuki.  Historia Cmentarza Łyczakowskiego Cmentarz Łyczakowski we Lwowie to jedna z najstarszych i najbardziej znanych nekropolii w Europie. Został założony w 1786 roku, w czasach józefińskich, kiedy to władze austriackie zakazały pochówków na terenie miast. Cmentarz Łyczakowski powstał na obrzeżach ówczesnego Lwowa, na terenie dawnego folwarku Łyczaków. Początkowo cmentarz był podzielony na cztery kwatery: katolicką, greckokatolicką, żydowską i protestancką. Z czasem granice te uległy zatarciu, a na cmentarzu zaczęto chować osoby różnych wyznań i narodowości.

Cmentarz Łyczakowski szybko stał się miejscem pochówku najznamienitszych mieszkańców Lwowa. Spoczywają tu m.in. wybitni pisarze (Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro), poeci (Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka), naukowcy (Jan Kochanowski, Marian Smoluchowski), artyści (Artur Grottger, Stanisław Wyspiański) i politycy (Władysław Sikorski, Tadeusz Paderewski). Cmentarz Łyczakowski jest nie tylko miejscem pochówku, ale także ważnym zabytkiem sztuki sepulkralnej. Na jego terenie znajduje się wiele pięknych nagrobków i kaplic grobowych, zaprojektowanych przez wybitnych architektów i rzeźbiarzy. Cmentarz Łyczakowski jest również miejscem pamięci narodowej. Spoczywają tu m.in. żołnierze polegli w walkach o Lwów w 1918 roku i 1944 roku. Na cmentarzu znajduje się również wiele pomników i grobów symbolicznych, upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski i Ukrainy. Cmentarz Łyczakowski jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Lwowa i całej Ukrainy. Cmentarz Łyczakowski to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu we Lwowie. Jest to nie tylko nekropolia, ale także muzeum sztuki sepulkralnej i miejsce pamięci narodowej. Wycieczki do Lwowa nawet jednodniowe zawsze mają w programie krótki spacer po tej nekropolii.

Posumowanie

Podsumowując wycieczkę do Lwowa w pigułce o zabytkach architektury można jeszcze wspomnieć o budynku znanego hotelu – George.  Zmiana nazwy: Wcześniej znany jako „Dom pod Murzynami” ze względu na cztery figury przedstawiające różne kontynenty (Europa, Azja, Ameryka i Afryka) umieszczone na narożnikach budynku. Nazwa „Hotel George” pojawiła się dopiero w połowie XIX wieku, pochodząc od ówczesnego właściciela – George’a Hoffmana.  Prestiżowa lokalizacja: Znajdował się przy prospekcie Swobody 14, czyli głównej ulicy Lwowa, co czyniło go prestiżowym miejscem noclegowym. Goście hotelowi mogli cieszyć się bliskością najważniejszych atrakcji miasta. Projekt znanych architektów: Budynek wzniesiony w 1901 roku został zaprojektowany przez wiedeńskich architektów Hermana Helmera i Ferdynanda Fellnera. Ci sami architekci mieli udział w projektowaniu m.in. teatru w Odessie, Wiedniu i Turynie.  Modernizacja i rozbudowa: W 1932 roku przeprowadzono przebudowę czytelni i restauracji, a w czasach sowieckich hotel został włączony do sieci Intourist (radzieckiej agencji turystycznej).

Takich perełek w koronie Lwowa jest mnóstwo, każdy zabytek ma swoją ciekawą i niepowtarzalna historię. Wycieczki do Lwowa to prawdziwa wisienka na torcie dla wielbicieli galicyjskiej architektury.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *