Dom i ogród

Ciepła i zimna woda w domu

Nikt nie wyobraża sobie domu bez ciepłej i zimnej wody. Tzn. bez wody, ponieważ fakt obecności wody ciepłej uzależniony jest od pewnych instalacji. Aby jednak woda mogła w domach się znajdować, potrzebna jest odpowiednia instalacja, która musi zostać zamontowana zgodnie z obowiązującymi zasadami. Co więcej, należy przy tym także zadbać o bezpieczeństwo, aby w przypadku awarii, nikt nie utracił zdrowia lub (co gorsza!) życia.

Jak zaprojektować instalację wodną?

Aby móc sobie uświadomić na to pytanie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, ilu będzie domowników oraz jaki może być szacowany pobór wody. Tzn. inny będzie w domach, gdzie na ogół mieszka jedna osoba, a jeszcze inny, gdzie w mieszkaniu może znajdować się kilka osób. Trzeba również uwzględnić takie sytuacje, jak to, że w jednym momencie może być pobierana woda z kilku punktów znajdujących się w jednym domu, np. z kuchni, łazienki, czy nawet na ogrodzie.

Intensywność przepływu

Ustalenie takiej wartości jest potrzebne do tego, aby móc wyznaczyć taką rzecz, jak przekrój rur. Chodzi tu o ten moment, aby woda mogła swobodnie przepływać do odpowiednich miejsc. Jak więc widać już na wstępie, ma się do czynienia z szalenie skomplikowanymi rzeczami, a to dopiero początek tak naprawdę wszystkiego. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby projektowanie instalacji wodnych Łódź powierzyć odpowiednim specjalistom. Takim, którzy na pewno będą znać się na tym, jak takie rzeczy w ogóle się wykonuje. Tak samo jak ważna jest intensywność przepływu, ważne jest również podgrzanie ciepłej wody.

Ciepła woda w kranie

Trzeba uwzględnić również to, w jaki sposób ciepła woda będzie znajdowała się w kranie. Najczęściej wybiera się podgrzewanie wody centralnie. Na wielkich osiedlach mieszkaniowych finalną decyzję podejmuje deweloper. Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, gdzie to bezpośrednio inwestor podejmuje finalną decyzję.

Instalacja wodna w domach

Na etapie projektowania domów jednorodzinnych zwraca się dużą uwagę na to, aby zwrócić uwagę nie tylko na rozplanowanie konkretnych punktów poboru wody. Warto również uwzględnić to, z jakich m.in. baterii będzie się używało. Tak, aby móc wszystkie wyjścia dopasować do baterii naściennych, wannowych, itd. Dzięki temu nikt nie będzie musiał narzekać na to, że bateria, czy też inny element instalacji wodnej nie pasuje do jego wnętrza. Warto również uwzględnić z projektantem, jakie dokładnie materiały warto wziąć pod uwagę. Aby być pewnym tego, że wszystko będzie działać bez zarzutu.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *