Dom i ogród

Jak lokalizuje się przecieki w mieszkaniu?

Przeciek instalacji wodnej to naprawdę spory problem, który z czasem powoduje coraz większe szkody. Dlatego tak ważne jest możliwie wczesne rozpoznanie wystąpienia wycieku, jego lokalizacja i usunięcie. Oto jedne z wielu metod lokalizacji przecieków wykonywane przez specjalistów!

Skąd biorą się wycieki i jak je lokalizować?

Wycieki wody w instalacjach mogą mieć wiele przyczyn, ale skutek niemal zawsze jest ten sam – zawilgocone ściany. Rury zużywają się z czasem, jednak jest to proces bardzo powolny, liczony w latach i rzadko prowadzi do rozszczelnień. Znacznie częściej instalacja ulega uszkodzeniu w czasie remontów, gdy dochodzi do gwałtowniejszej ingerencji w strukturę ścian. Rury, zwłaszcza te starsze, z czasem stają się wrażliwsze na drgania, w ten sposób może dojść do ich rozszczelnienia i pojawienia się mokrego problemu. Lokalizacja takiego miejsca może być bardzo trudna i w skrajnych przypadkach jej naprawienie będzie wymagać kucia ścian. Znalezienie wycieku zwykle lepiej jest zostawić profesjonalistom, gdyż stosowane przez nich nowoczesne metody mogą zapobiec takiej konieczności.

Jakie są metody lokalizowania wycieków?

Samodzielne znalezienie wycieku jest możliwe tylko przy najbardziej oczywistych przypadkach, ale często ma on miejsce wewnątrz ścian i w innych trudno dostępnych miejscach. Na szczęście specjaliści w znajdowaniu przecieków uzbrojeni są w wiele metod, które pozwalają szybko uporać się z tym kłopotem. Oto kilka najpopularniejszych, skutecznych sposobów na nieszczelności:

  • Akustyczna – za pomocą urządzenia zwanego geofonem wykrywa się szum, jaki wywołuje wyciekająca pod ciśnieniem woda. Metoda ta pozwala szybko zawęzić miejsce poszukiwań.
  • Termowizyjna – za pomocą specjalnej kamery bada się rozkład temperatur w otoczeniu, woda zwykle stanowi anomalię termiczną i jest łatwa do uchwycenia.
  • Gazem śladowym – do instalacji wpuszcza się obojętny gaz, który opuszczając nieszczelność jest wychwytywany przez specjalny detektor. Jest to bardzo precyzyjna metoda.
  • Barwnikami – specjalne barwniki wpuszczane do instalacji znaczą miejsce wycieku. Ta metoda może służyć do badania wycieku innych niż woda substancji.
  • Badania kamerami – specjalistyczna kamera jest wpuszczana w szczególnie niedostępne zakamarki pozwalając optycznie znaleźć nieszczelność.

Wyżej wymienione metody to tylko podstawowe i najczęściej stosowane propozycje. Metody te często łączy się by uzyskać jeszcze większą precyzję. Ich wspólną zaletą jest brak ingerencji w strukturę ścian i instalacji. Lokalizacja przecieków to jednak nie tylko sprzęt i metody, ale przede wszystkim doświadczenie, dlatego zawsze warto skontaktować się odpowiednim profesjonalistą.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *