Nie da się ukryć, że cieknąca woda to zawsze spory problem. Jeśli się temu szybko nie zaradzi, to doprowadzić może to do uszkodzenia ścian, podłogi czy sufitu. W bloku może to się również skończyć zalaniem sąsiadów. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że szybko powstająca wilgoć to idealne warunki dla pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zlokalizować wyciek. Specjalizujące się w tym zakresie firmy wykorzystują do tego celu różne metody.
Badanie termowizyjne
Jedną z często stosowaną metodą wykrywania wycieków w wody w instalacjach jest badanie z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Dzięki kamerze możliwa jest obserwacja instalacji w podczerwieni. Pozwala to na rejestrację promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez obiekty. Dzięki temu możliwa jest szybka i skuteczna lokalizacja wycieków wody w instalacji. Bardzo dużą zaletą metody z wykorzystaniem kamery termowizyjnej jest to, że pozwala ona na wykrycie wycieku w bardzo krótkim czasie.
Badanie gazem znacznikowym
Drugą często stosowaną metodą jest badanie z wykorzystaniem gazu znacznikowego. Metoda ta polega na wprowadzeniu do instalacji gazu obojętnego. Podkreślić tu trzeba, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia człowieka. Gaz znacznikowy najczęściej wprowadza się przez zawór na przyłączu. W tym miejscu, w którym dochodzi do wycieku wody, gaz zacznie wydostawać się na zewnątrz. W celu zlokalizowania tego miejsca wykorzystuje się specjalny detektor. Badanie z wykorzystaniem gazu znacznikowego jest dziś powszechnie wykorzystywane. Wynika to głównie z jego dużej skuteczności.
Badanie z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej
Wymieniając różne metody pozwalające na lokalizację wycieku wody w instalacji, nie można nie wspomnieć o badanie z wykorzystaniem kamery inspekcyjnej. Badanie to w szczególności stosowane jest w przypadku instalacji kanalizacyjnych. Metoda ta polega na wprowadzeniu wspomnianej kamery inspekcyjnej do instalacji wodnej. Dzięki temu przeprowadzić można inspekcję wybranych rur od wewnątrz. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość lokalizacji wycieku w nawet bardzo trudno dostępnych miejscach.
Badanie ciśnieniowe
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o badaniu ciśnieniowym. Polega ono na przeprowadzaniu prób ciśnieniowych. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się manometr wzorcowy. Urządzenie podłączane jest do instalacji wodnej i w ten sposób możliwe jest wykrycie wycieku. Pojedyncza próba ciśnieniowa trwa zwykle mniej więcej 2,5 godziny.