Dom i ogród

Klimatyzator typu split – wydajna i komfortowa regulacja temperatury

Klimatyzatory typu split montowane na ścianie są w zdecydowanej czołówce urządzeń służących do schładzania pomieszczeń. Używa się ich zarówno w blokach i domach wolnostojących, jak i w pokojach biurowych. Modele z tej kategorii cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysoką efektywność chłodzenia, cichą pracę i dyskretny wygląd. Na czym polega ich działanie i dlaczego warto zdecydować się na stacjonarny klimatyzator ścienny?

Budowa klimatyzatora ściennego typu split – dwie jednostki

Klimatyzacja domowa instalowana na stałe pozwala regulować temperaturę w wybranym pomieszczeniu przez cały rok. Urządzenia od czołowych producentów, takich jak Rotenso, Haier, Fuji Electric czy GREE oferują wiele funkcji i poza schładzaniem umożliwiają również ogrzewanie, filtrowanie czy nawilżanie powietrza. Klimatyzator split zbudowany jest z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, które są ze sobą połączone za pomocą specjalnych rur chłodniczych. We wnętrzu budynku umieszczony jest tak zwany parownik, poprzez który do pomieszczenia dostaje się schłodzone powietrze. Natomiast na zewnątrz montowana jest jednostka zewnętrzna, na którą składają się skraplacz, zawór rozprężny i czterodrogowy oraz sprężarka.

Jak działa klimatyzacja split? Obieg czynnika chłodniczego

Kluczem do działania całego układu jest przepływający przez niego czynnik chłodniczy. Ulega on skropleniu w jednostce zewnętrznej, co wiąże się z oddaniem do otoczenia ciepła. Skroplony czynnik w kontakcie z zaworem rozprężnym ulega odparowaniu, a następnie trafia do jednostki wewnętrznej, gdzie dochodzi do końcowego odparowania, pobrania energii i finalnie schłodzenia powietrza. Obieg kończy się powrotem czynnika znajdującego się w stanie gazowym do sprężarki. I wszystko może się rozpocząć na nowo. Opisany cykl dotyczy procesu schładzania powietrza, natomiast wiele klimatyzatorów zapewnia również możliwość jego ogrzewania, nawet przy wysokich ujemnych temperaturach na zewnątrz. Szczegółowe informacje na https://www.treesun.pl/klimatyzacja-chrzanow/

Jakie są zalety klimatyzatorów złożonych z dwóch jednostek?

Zwolennicy klimatyzatorów typu split doceniają fakt, iż generują one dużo mniejszy hałas wewnątrz budynku niż urządzenia mobilne – wszystko dzięki umieszczeniu części urządzenia na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna umieszczana jest na ścianie, w bliskiej odległości od sufitu, co pozwala na oszczędność miejsca i wpasowanie się klimatyzatora w stylistykę pomieszczenia. Wiele nowoczesnych modeli cechuje elegancki design, który czyni z nich nie tylko element praktyczny, ale też ozdobę domu lub mieszkania. Uwagę zwraca również wydajność i efektywność działania oraz równomierne rozprowadzanie schłodzonego powietrza. Urządzenia nowej generacji cechuje duża energooszczędność, różnorodność funkcji i automatyzacja obsługi. Choć montaż klimatyzacji typu split wymaga dość zaawansowanych działań instalacyjnych, to jest to doskonała inwestycja w zdrowy domowy mikroklimat.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *