Medycyna i zdrowie

Terapia pozaustrojową falą uderzeniową

Terapia pozaustrojową falą uderzeniową stanowi konserwatywną opcję leczenia różnych chorób ortopedycznych. Fale uderzeniowe to fale o wysokiej energii, które mogą przenikać przez wodę i tkanki miękkie. Kiedy fala uderzeniowa uderza w ciało stałe, takie jak złogi wapnia w ścięgnie, wyładowuje swoją energię. W ten sposób różne rodzaje zapalenia ścięgien, takie jak zapalenie ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty i łokieć golfisty mogą być z powodzeniem leczone bez operacji. Zabieg fali uderzeniowej z powodzeniem stosuje się również w przypadku słabo gojących się złamań kości, ostrogi piętowej z zapaleniem ścięgna podeszwowego czy zwapniałego barku.

Co się dzieje podczas terapii falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym. Po ułożeniu pacjenta w stabilnej pozycji, w razie potrzeby podawane jest znieczulenie miejscowe. Następnie terapeuta kieruje ognisko urządzenia wytwarzającego fale uderzeniowe na obszar, który ma być poddany leczeniu. Fale uderzeniowe uderzeniowafala.pl są następnie przekazywane do organizmu przez głowicę urządzenia z częstotliwością 2-4 Hertzów o wzrastającej energii. Pacjent odczuwa znośny ból, nawet w znieczuleniu miejscowym. Lekarz prowadzący zwraca uwagę na poziom bólu podczas całego leczenia falą uderzeniową. Jeśli ból staje się dla pacjenta zbyt silny, lekarz zmniejsza energię fal lub przerywa zabieg. Głowica urządzenia do fali uderzeniowej zawiera wodę, która przenosi fale uderzeniowe przez skórę do wnętrza ciała. Pojedynczy zabieg urządzeniem z falą uderzeniową trwa do 20 minut. Skuteczność terapii falą uderzeniową została obecnie potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Badania medycyny molekularnej wykazały, że fale uderzeniowe sprzyjają powstawaniu czynników wzrostu kości w tkance kostnej. Hormony te działają w tkankach jako sygnał powodujący powstawanie nowych komórek kostnych.

Jak działa terapia pozaustrojową falą uderzeniową?

Fale uderzeniowe to krótkie, wysokoenergetyczne fale mechaniczno-akustyczne, które mogą przenikać przez wodę lub tkanki zawierające wodę bez tłumienia. Elastyczne tkanki ciała – w tym mięśnie i tkanka tłuszczowa – również przenoszą fale uderzeniowe. Dopiero gdy fala uderzeniowa trafi na stałe elementy tkanek – kamienie nerkowe, kamienie żółciowe czy złogi wapnia w ścięgnach – następuje wyładowanie zawartej w niej energii. Powoduje on mechaniczną dezintegrację ciał obcych. Fale uderzeniowe generowane są poza ciałem człowieka za pomocą urządzenia. Są one przekazywane do organizmu przez poduszkę wypełnioną wodą. W procesie tym terapeuta skupia energię przekazywanych fal na punkcie oddziaływania, podobnie jak światło w płonącej szklance. W ten sposób fale uderzeniowe rozwijają swoje działanie dokładnie w chorym miejscu. Fala uderzeniowa powinna selektywnie nie docierać do innych tkanek. To skupienie można dokładnie obliczyć. Efekt fali uderzeniowej jest kierowany dokładnie do pożądanej strefy, aby uniknąć skutków ubocznych.

 

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *