Prawo

W czym może pomóc adwokat podczas rozwodu?

Podjęcie decyzji o rozwodzie bywa bardzo trudne, jednak czasami jest przykrą koniecznością. Warto mieć na uwadze, że cała procedura uzyskania rozwodu jest dosyć skomplikowana i długotrwała. W jaki sposób w przejściu przez nią może pomóc dobry adwokat?

Wszystko zaczyna się od pozwu

Adwokat rozwody pomaga przede wszystkim sporządzić pozew rozwodowy, który należy złożyć we właściwym sądzie okręgowym. Napisanie pozwu, wbrew pozorom, nie jest prostym zadaniem. Należy w nim wskazać strony postępowania, stan faktyczny oraz przedstawić żądania. Trzeba także pamiętać o niezbędnych załącznikach, takich jak na przykład odpis aktu małżeństwa czy aktu urodzenia dzieci. Poprawne sporządzenie pozwu rozwodowego jest o tyle istotne, że w razie jakichkolwiek braków formalnych, sąd będzie wzywał do ich uzupełnienia. To zaś wydłuży całą procedurę ubiegania się o rozwód. Zanim pozew zostanie sporządzony, wspólnie z adwokatem można ustalić żądania. Prawnik doradzi, czy w danej sytuacji można ubiegać się na przykład o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka.

Reprezentacja na sali sądowej

Adwokat od rozwodów może reprezentować swojego klienta na sali sądowej, na przykład składając w jego imieniu oświadczenia bądź wnioski dowodowe. Tego rodzaju wsparcie merytoryczne oraz psychiczne jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli zachodzi konieczność nie tylko przesłuchania stron, ale również powołania świadków bądź przedstawienia dowodów. Prawnik rozwody podpowie, jakich argumentów warto użyć na sali sądowej oraz w jaki sposób przyspieszyć całą procedurę, jeśli klientowi zależy głównie na czasie. Bardzo często rozwód to pierwsze sprawa sądowa, w jakiej małżonek uczestniczy, dlatego też może czuć się nieco niepewnie, nie wiedząc, jak właściwie należy się zachować. Dobry adwokat przygotuje swojego klienta do rozprawy, podpowie też, na co warto zwrócić uwagę w konkretnych przypadkach.

Rozwód – z adwokatem czy bez?

Osoby, które decydują się złożyć pozew o rozwód, najczęściej korzystają z pomocy adwokata. Dzieje się tak ze względu na konieczność dopełnienia wielu formalności, a także chęć otrzymania wsparcia pod kątem prawnym. Z pomocy doświadczonego prawnika dobrze jest skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka bądź gdy sami jesteśmy obarczani wyłączną winą za rozpad związku małżeńskiego. Warto mieć na uwadze, że po pomoc prawnika można sięgnąć w dowolnym momencie, niekoniecznie na samym początku procesu rozwodowego, ale również w czasie jego trwania.

Więcej w tym temacie: adwokat rozwody Warszawa.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *