Budownictwo i architektura

Rekuperacja – Wentylacja mechaniczna

Wentylacja w pomieszczeniach Naszego domu lub mieszkania jest bardzo ważną rzeczą. Przy nieprawidłowościach wentylacyjnych, możemy spotkać się z licznymi zagrzybieniami w mieszkaniu, niższym komfortem życia, słabszej jakości powietrzem, oraz niekiedy z odwróconymi ciągami co jest niezwykle niebezpieczne. Do niedawna w budownictwie jednorodzinnym oraz wielorodzinnym była na ogół stosowana wentylacja grawitacyjna, czyli wymiana powietrza poprzez kominy wentylacyjne. Rozwiązanie to jest jednym z najstarszych rodzajów wentylacji budynków, lecz cały czas pozostaje sprawdzoną technologią.

Od niedawna w branży budowlanej liderem stała się wentylacja mechaniczna czyli Rekuperacja. Jest to rozwiązanie stosowane zamiast wentylacji grawitacyjnej, co niesie za sobą brak konieczności budowania kominów wentylacyjnych. Niemniej jednak w zależności od rodzaju źródła ciepła w budynku oraz pomieszczeń gospodarczych/garażowych, niekiedy zachodzi konieczność pozostawienia kilku kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperacja, obecnie jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Cechuje się wieloma zaletami m.in : funkcjonalność, możliwość sterowania smartfonem, poprawienie komfortu życia, dbanie o prawidłowe przewietrzanie domu podczas Naszej nieobecności. Instalację można wykonać na etapie wykonawczym, podczas prac przy pozostałych instalacjach w budynku, wtedy daje nam to korzyść umiejscowienia kanałów wentylacyjnych np. w warstwach wylewek co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca oraz czyni instalację praktycznie niewidoczną. Sam rekuperator odpowiedzialny za właściwą wymianę powietrza, możemy umiejscowić w dogodnym miejscu np. strych, garaż, pom. techniczne, pamiętając tylko o tym, aby było to pomieszczenie ogrzewane.

Samo korzystanie z instalacji jest bardzo proste i intuicyjnie, obecne urządzenia posiadają elektroniczne sterowniki oraz moduły Wi-Fi, dzięki którym rekuperator porozumiewa się z Naszymi smartfonami. Podczas gdy nie przebywamy w domu, nie musimy martwić się o jakość powietrza i przewietrzanie budynku, robi to za Nas instalacja Rekuperacji. Gdy wrócimy do domu po pracy, mamy budynek przewietrzony, przygotowany do użytkowania. Rekuperacja znacząco również wpływa na Naszą jakość snu, skutecznie wymienia powietrze którym oddychamy, oczywiście filtrując je przez filtry które posiada rekuperator. Należy również pamiętać o okresowych wymianach filtrów i przeglądach urządzenia. Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama rekuperatorów, dzięki której każdy z Nas znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie i najbliższej rodziny.

Zobacz w tym temacie: rekuperacja Rzeszów.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *